Zespół Wah Na Tah powstał w 2008 roku w Łodzi, z inicjatywy Rafała Bogusza, gitarzysty i obecnego wokalisty. Skład i brzmienie grupy na przestrzeni lat przechodziło wiele zmian. Pierwotnie tworzyli go Rafał Zaborowski (bas), Piotr Wendołowski (wokal), Kamil Stasiak (perkusja) oraz Paweł Gojny dotychczasowy gitarzysta i trębacz zespołu. Tym składem muzycy zadebiutowali na Widzewskiej Jesieni Muzycznej w 2008 roku docierając do finału konkursu.
Inspiracją dla nazwy był wielki wódz Wanata – Pierwszy w Walce, przewodził jednemu z największych plemion Ameryki, jakim było plemię Yanktonai. Uchodził za mądrego, rozsądnego i silnego wodza. Te cechy pozwalały mu sprawiedliwie rządzić i prowadzić swoje plemię do niezliczonych zwycięstw w wielu walkach.

Eksperymenty i poszukiwanie odpowiednich dźwięków, sprawiło że skład dość często się zmieniał. Do grupy dołączył na jakiś czas saksofonista Krzysztof Maur. Grupa musiała również zmagać się ze zmianą wokalisty. Na miejsce Piotra Wendołowskiego wszedł Adam Sypka.

Wah Na Tah zagrało wiele entuzjastycznie przyjętych koncertów w Łodzi i w innych miastach. Po pewnym czasie, koleje losowe niektórych członków zespołu zmusiły do ponownego przegrupowania. Skład ciągle się zmieniał, aż w końcu nadszedł dzień, w którym po raz pierwszy w sali prób spotkało się czterech muzyków grających ze sobą po dziś dzień. Rafał postanowił sprawdzić się wokalnie i udało mu się. Paweł Gojny niezmiennie od samego początku istnienia kapeli został wierny gitarze i trąbce. Piotr Mikuła przyszedł z basem, a Marcin Rydel o mały włos się nie rozmyślił i w ogóle nie przyszedłby na próbę. Po dwóch latach owocnej współpracy z Marcinem, zespół ponownie musiał zmierzyć się ze zmianą w składzie. Na jego miejsce przyszedł Filip Prycel. Niektórym może być znany ze współpracy z łódzkim zespołem Palfana. Po rozpadzie grupy, Filip postanowił spróbować swoich sił w składzie Wah NaTah. Jak sam przyznał – chciał się dowiedzieć w jaki sposób wymawia się nazwę zespołu.

Wah Na Tah łódzkiej publiczności dało się poznać dzięki udziałowi w finale Targowa Film Festiwal i konkursie 7 z Garażu zajmując trzecie miejsce.
Podczas trasy z Power Of Trinity promującej ich ostani album Locomotiv, zostali pozytywnie przyjęci przez publikę w kilku polskich miastach. Finaliści sceny Grand Prix Seven Festival Music & More 2013 w Węgorzewie.Resztę historii dopisze życie…

 

Rafał Bogusz voc/guitar
Paweł Gojny guitar/trumpet
Rafał Zaborowski bass
Filip Prycel drums